Strona mobilna XV Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy przy Zespole Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego
Zespół Szkół nr 5 MS
XV LO, XX LO MS, G 53, G 54 MS
Wybierz zakładkę:

 

Kolejny dzień ferii Grupy Pierwszej Pomocy

14-02-2017, 01:35

Ścianka wspinaczkowa, odwiedziny w Kujawsko - Pomorskim Oddziale Okręgowym PCK oraz wizyta w Muzeum Wojsk Lądowych - tak wyglądał kolejny dzień ferii Grupy Pierwszej Pomocy.

Więcej zdjęć w GALERII zdjęć.

[MC]

W ferie Grupa Pierwszej Pomocy nie próżnuje

06-02-2017, 11:34

Ferie to czas odpoczynku, ale nie dla Grupy Pierwszej Pomocy! Przez ostatni tydzień trenowaliśmy codziennie po kilka godzin. Było inspirująco, było ciekawie, bywało ciężko, ale i zabawnie :)

Więcej zdjęć w GALERII zdjęć.

[MC]

Wielki sukces drugoklasistki!!

01-02-2017, 22:12

Z ogromną przyjemnością informuję całą Społeczność  Szkolną , że uczennica drugiej klasy Gimnazjum nr 53 AGNIESZKA GALIJ została LAUREATKĄ  Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Chemii. Gratulujemy!

[MK]

Jeszcze przed feriami

18-01-2017, 00:29

Nudzi Ci się na przerwie? Nie możesz doczekać się dwóch tygodni wolnego? Skrócimy Twoje męki:-) W najbliższy czwartek zdobądź najnowszy numer Fabryki Słowa. Znajdziesz w nim nie tylko szereg dobrych tekstów i zdjęć, ale także dodatek dla miłośników historii Manufakturę oraz – być może – kupon na niepytanie!
Specjalnie nie zdradzamy, o czym możesz przeczytać, żeby nie zepsuć Ci niespodzianki.
Nie zapomnij – najbliższy czwartek, 12.25 przed pokojem nauczycielskim. To jedyna złotówka, a tyle przyjemności:-)
Cała redakcja życzy miłej lektury i wspaniałych ferii!

Nasz mały sukces – Ada i Inga podczas gali rozstrzygnięcia XXIV Regionalnego Konkursu Gazetek Szkolnych.

[LM]

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu w XV LO

17-01-2017, 17:04

XV LO po raz trzeci w Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu! W grudniu 2016 ruszyła kolejna edycja. Mamy już za sobą trzy dni warsztatów, podczas których poznaliśmy mechanizmy działania władzy centralnej i lokalnej w Polsce oraz dostrzegliśmy znaczenie pracy społecznej. Przygotujemy projekt społeczny, dzięki któremu pokażemy, że jesteśmy Nowoczesnymi Patriotami. Nowoczesny Patriota wypełnia obowiązki obywatelskie, uważa że istotna jest świadomość polskiej tradycji i kultury, edukacja, która rozwija talenty, silna gospodarka i sprawne państwo, tolerancja oraz twórcze działanie.

 


 Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę ANP, gdzie jest ranking klas i pozostałe informacje dotyczące akademii. Niedługo będziemy zamieszczać nasze prace, dlatego już dzisiaj liczymy na Wasze głosy poparcia - http://anp.kj.org.pl/ranking-2017/

[SI]

Powrót Bydgoszczy do Macierzy

17-01-2017, 17:01

W listopadzie 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. W grudniu tego samego roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie (27 XII 1918 - 16 II 1919).  Głównym celem walczących Polaków było włączenie ziem zaboru pruskiego do Macierzy. Było to jedno
z trzech zwycięskich powstań w historii Polski. Działania powstańcze zatrzymały się na przedpolach Bydgoszczy. O przynależności grodu nad Brdą zadecydowały negocjacje międzynarodowe. Bydgoszcz włączono do Polski decyzją traktatu wersalskiego (28 VI 1919) kończącego I wojnę światową. Do Polski przyłączono wówczas wywalczoną w czasie Powstania Wielkopolskiego Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie bez Gdańska. Roman Dmowski, który składał swój podpis pod traktatem pokojowym, tak wspominał: "Nigdy, jak w owej sali, nie odczuwało się historycznej powagi chwili, dla nas, Polaków, poważniejszej niż dla kogokolwiek. Na stole leżał tekst traktatu, który Niemcy mają podpisać, traktatu, który uznaje niepodległe państwo polskie, mocą którego Niemcy zwracają Polsce nie wszystko wprawdzie, co jej zagarnęli w przeszłości, ale prawie wszystko to, czego nie zdołali zniemczyć".

 


Na zdjęciach Wojsko Polskie, które wkroczyło do Bydgoszczy 20 stycznia 1920 roku. Wydarzenie to uznajemy za powrót Bydgoszczy do Macierzy.

[SI]

Jasełka 2016

09-01-2017, 12:54

Dnia 22 grudnia uczniowie świętowali szkolną wigilię. Poza wigiliami klasowymi odbyły się coroczne jasełka. O godzinie 10:00 sala gimnastyczna napełniła się uczniami i nauczycielami, pragnącymi obejrzeć spektakl przygotowany przez Zespół Artystyczno-Teatralny pod przewodnictwem ks. Piotra Wachowskiego. W tym roku jasełka prezentowały się dosyć nietypowo. Zostaliśmy przeniesieni do współczesnej Francji a konkretniej obozu na przedmieściach Calais. Zespół przedstawił nam możliwy scenariusz Bożego Narodzenia we współczesnym świecie, jak również odebrania go przez dzisiejszych ludzi.


„Szukajcie Pana, gdy się pozwala znaleźć, wzywajcie Go, dopóki jest blisko!”

IZ 55,6 Księga Izajasza 

Więcej zdjęć można znaleźć w GALERII zdjęć.

[Michał Nowak (2c)]

Finał zbiórki karmy dla bydgoskiego schroniska!

31-12-2016, 10:11

Klasa 3a chciałaby podziękować wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w przedświątecznej zbiórce  karmy dla  bydgoskiego schroniska.

Cieszymy się, że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny uczniom naszej szkoły. Zebraliśmy około 60 kg  karmy oraz smycze, obroże, kagańce, miski, legowiska, koce, maskotki, gryzaki,  środki czystości i wiele innych rzeczy niezbędnych w schronisku.

 

Jeszcze raz  dziękujemy- klasa 3a


"Aby mieć właściwe spojrzenie na własną pozycję w życiu, człowiek powinien posiadać psa, który będzie go uwielbiał, i kota, który będzie go ignorował"./ D. Bruce/

[MR]

„X Muza po angielsku” – III edycja projektu

31-12-2016, 09:57

Dnia 12 grudnia br. w naszej szkole zainaugurowano III edycję projektu „X Muza po angielsku”. Projekt przygotowano z myślą o uczniach szkół gimnazjalnych, a jego główny cel stanowi podnoszenie poziomu nauczania języka angielskiego poprzez upowszechnianie filmu jako narzędzia edukacyjnego, łączenie nauki języka z formami teatralnymi oraz realizacja grupowej mini produkcji filmowej. W tegorocznej edycji przedsięwzięcia udział biorą uczniowie z Gimnazjum nr 2, 23, 29 i 53 oraz z Gimnazjum nr 6 Mistrzostwa Sportowego i 54 Mistrzostwa Sportowego w Bydgoszczy. 
Uczestnicząc w cyklu 5 zaplanowanych spotkań gimnazjaliści dowiedzą się jak napisać scenariusz, poprowadzić produkcję i jak pracować z „aktorami”. Poznają tajniki sztuki aktorskiej i poprzez szereg warsztatowych ćwiczeń przeniosą w świat nieograniczonej wyobraźni oraz improwizacji. Oglądając filmy w wersji anglojęzycznej oraz uczestnicząc w dyskusjach związanych z prezentowaną w nich tematyką, będą również doskonalić swoje kompetencje językowe. Zwieńczeniem projektu będzie własna produkcja filmowa oraz udział w IV Multimedialnym Przeglądzie Filmowym w Języku Angielskim.
Organizatorami projektu są panie profesor Mariola Kutyła, Małgorzata Kowalska, Joanna Pliszka, Izabela Włodarczyk oraz pan profesor Jacek Jurkiewicz.

[KM]

Otwórz się na innych...

27-12-2016, 13:38

22 grudnia br. grupa uczniów z klasy 2c złożyła wizytę w Domu Dziecka mieszczącym się w Bydgoszczy przy ulicy Stolarskiej 2. Był to efekt corocznej akcji świątecznej "Prezent dla Dzieciaka", którą organizują uczniowie klasy humanistycznej pod opieką wychowawcy, prof. Daniela Piotrowskiego. Adam, Agata, Agnieszka, Julia R., Julia Ż. i Ola w imieniu całej klasy przekazali podopiecznym placówki po dużym pluszowym misiu wraz z zdrowymi dodatkami. Adam spisał się świetnie jako Gwiazdor (św. Mikołaj), a wszyscy spędzili piękny i wzruszający czas na zabawie z dziećmi podczas dekorowania świątecznych pierników i śpiewaniu kolęd.
Szkoda, że nie mogła pojechać cała klasa - takie są zasady współpracy. Jednak to nic straconego! Już niedługo kolejna akcja i nowa grupa humanistów otworzy swoje serca oraz uzyska w zamian najpiękniejszy z możliwych prezentów - uśmiech Dziecka!

[DP]

<< newsów: 2036 (2332 KB) >>

Autor: admin@liceumxv.edu.pl
Aktualna szerokość ekranu: px