Strona mobilna XV Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy przy Zespole Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego
Zespół Szkół nr 5 MS
XV LO, XX LO MS, G 53, G 54 MS
Wybierz zakładkę:

 

Telewizja od środka

15-11-2018, 23:01

Nie tylko redaktorzy „Fabryki Słowa” (kl. 2b, 3ag, 1b), ale również zainteresowani uczniowie z innych klas – 3b, 2a – mieli okazję zwiedzić pod koniec października dwie warszawskie stacje telewizyjne. 
Wycieczka do stolicy potrwała raptem jeden dzień, ale jej program był bardzo napięty. Najpierw odwiedziliśmy stację TVN24, mieszczącą się przy ul. Wiertniczej. Budynek zrobił na uczestnikach wielkie wrażenie, tym bardziej, że był przed laty specjalnie projektowany dla potrzeb telewizji. Po siedzibie stacji oprowadzała Pani red. Katarzyna Zdanowicz, autorka programu „Polska i świat”. Nie tylko pokazała studia, ale przede wszystkim opowiedziała o swoim zawodzie. Przyznała, że praca w telewizji nie należy do łatwych, ale jest od wielu lat jej pasją, bez której nie wyobraża sobie życia. Pod koniec spotkania nie zabrakło chętnych, którzy chcieli mieć z panią redaktor tzw. „selfie” :-) 
Drugim celem naszej warszawskiej wędrówki była telewizja Polsat News przy ul. Ostrobramskiej. Siedziba stacji mieści się w dużym biurowcu, ale widok dwóch profesjonalnych pomieszczeń, skąd na żywo nadawane są programy, robił wrażenie. Podglądaliśmy redaktorów pracujących w tzw. news roomie; za konsoletami; operatorów kamer.     
W obu stacjach mieliśmy okazję podziwiać dziennikarki prowadzące  na żywo wydania informacji. Ekscytującą rozmowę, zważywszy na fakt, że do wejścia na żywo zostało parę sekund, odbyliśmy z jedną z prowadzących w Polsat News, Panią redaktor Darią Kwiecień.   
Na koniec wycieczki zawędrowaliśmy do Złotych Tarasów, by nieco posilić się przed drogą powrotną. 
W Bydgoszczy, nieco już zmęczeni, pojawiliśmy się przed 21, ale zdecydowanie było warto!
Po więcej zdjęć zapraszamy do galerii.

Więcej zdjęć można znaleźć w GALERII zdjęć.

[LM]

III Zawody Pierwszej Pomocy dla uczniów bydgoskich szkół

14-11-2018, 16:09

W związku z realizacją zadań dotyczących Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy, XV Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy i Grupa Pierwszej Pomocy PCK zorganizowały III Zawody Pierwszej Pomocy dla uczniów bydgoskich szkół. Zmagania drużyn pierwszej pomocy odbyły się w minioną sobotę - 10 listopada - na terenie ZS nr 5 Mistrzostwa Sportowego.

 

W tym roku na podium znaleźli się:

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 9
II miejsce - Pałac Młodzieży w Bydgoszczy
III miejsce - Gimnazjum nr 53

Więcej zdjęć można znaleźć w GALERII zdjęć.

Wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy! 

[MC]

Wieczór Planszówek

14-11-2018, 14:17

Zapraszamy uczniów klas IV, V, VII, VIII na Wieczór Gier Planszowych, który odbędzie się 6 grudnia 2018 r., w godzinach 17:00 - 20:00 w naszej Szkole.
Zabierz ze sobą uśmiech i dobry humor ! :) 
Jeśli już jesteś fanem planszówek i masz swoją ulubioną grę ją też weź ze sobą i graj razem z koleżankami i kolegami.
Czekamy na Ciebie !

[AT]

W setną rocznicę Niepodległości Polski

14-11-2018, 12:58

11 listopada 2018 roku minęło sto lat od momentu, kiedy Polska wyrwała się spod panowania trzech zaborców. Podczas I wojny światowej klęskę poniosły Rosja, Niemcy i Austro-Węgry, a sprawa polska została podniesiona na arenie międzynarodowej. 22 stycznia 1917 roku prezydent USA Woodrow Wilson stwierdził w orędziu, że powinno powstać niezależne państwo polskie. 11 listopada 1918 roku Polacy opanowali Warszawę, a dowództwo nad Polską Siłą Zbrojną objął Józef Piłsudski, który wkrótce został Tymczasowym Naczelnikiem Państwa. Tak wyglądały początki. Przez następne lata nasi przodkowie walczyli o kształt granic odzyskanej ojczyzny, tworzyli od podstaw odrodzone państwo. 
Społeczność naszej szkoły w godny sposób uczciła ten niezwykle ważny moment w historii Polski. 9 listopada podczas uroczystości odśpiewaliśmy cały hymn państwowy, z szacunkiem nosiliśmy własnoręcznie wykonaną kokardę narodową. Członkowie Szkolnego Koła Teatralnego zaprezentowali historyczną inscenizację, wybrzmiały patriotyczne pieśni. Jesteśmy szczęśliwi, że mamy wolną ojczyznę, w której możemy uczyć się, pracować, działać dla innych, rozwijać zainteresowania, dokonywać wyboru. Korzystajmy z wolności 
i szanujmy wolność, którą wywalczyliśmy!     

Autorem zdjęć jest Izabela Sitniewska z klasy 2b LO

[SI]

PR: Dziewczęta wicemistrzyniami Bydgoszczy

14-11-2018, 12:46

W dniu 09.11.2018, odbył się finał XXVI Bydgoskiej Olimpiady Młodzieży w piłce ręcznej dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych, w których brały udział cztery szkoły: XV LO,  VI LO, ZS Handlowych i Ekonomicznych.

Dziewczęta XV LO (pod opieką trenera Aba Toure) zajęły II miejsce i awansowały do 1/4 finałów wojewódzkich licealiady.

Skład drużyny: Dąbrowska Wiktoria, Giełeta Klaudia, Jesion Natalia, Jóźwicka Emilia, Piotrowska Julia, Piwkowska Zuzanna, Sobiech Roksana, Sobiech Wiktoria, Swakowska Maja, Tomala Natalia, Tylicka Julia.

Gratulujemy!

 

 

[TO]

Rusza rekrutacja na wolontariat MŚ U-20 w Polsce!

14-11-2018, 12:37

Począwszy od 23 maja 2019 roku, przez ponad trzy tygodnie, oczy całego futbolowego świata skierowane będą na Polskę – gospodarza Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019. Wszystkich, którzy chcieliby aktywnie wesprzeć organizację turnieju, PZPN zaprasza do udziału w Programie Wolontariatu. Elektroniczna rekrutacja ochotników została uruchomiona w poniedziałek 17 września.


Więcej informacji można znaleźć TUTAJ

[dG]

Fordońskie Spotkania z Humanistyką

13-11-2018, 14:56

Organizatorzy Fordońskich Spotkań z Humanistyką zapraszają w najbliższą środę (14 listopada) na pierwsze w tym roku szkolnym otwarte spotkanie, które odbędzie się w Kinie Jeremi o godz. 13:50.
Gościem specjalnym będzie Pan Sebastian Bartkowski, Prezes Unisławskiego Towarzystwa Historycznego oraz członek Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Przy IPN w Gdańsku, który omówi kwestię tzw. Zbrodni pomorskiej 1939 oraz zaprezentuje film poświęcony zbrodni w Karolewie.
Zapraszamy nie tylko uczniów i nauczycieli, ale wszystkich zainteresowanych tematem!

[DP]

Spektakl Pan Tadeusz’18

07-11-2018, 21:09

12 listopada 2018 r. o godz. 18:00 w sali widowiskowej przy ul. Piwnika-Ponurego 10 w Bydgoszczy - Fordonie odbędzie się wyjątkowy spektakl muzyczny w reżyserii prof. Witolda Szulca – kilka scen z poematu Mickiewicza opowiedzianych muzyką.


Spektakl to nowatorska próba przybliżenia tekstu „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza w formie scenicznej opowieści muzycznej, złożonej z kilku obrazów, których nie łączy ani chronologia, ani przypisanie aktorowi – wokaliście, wyłącznie jednej postaci scenicznej. Spoiwem opowieści teatralnej staje się tu muzyka i śpiew. W spektaklu biorą udział studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego (śpiew klasyczny) i studenci Wydziału Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej (specjalność – wokalistyka jazzowa) Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Obie stylistyki muzyczne uzupełniają i przenikają się wzajemnie podczas całego przedstawienia. Całość ma charakter zabawy młodych śpiewaków, wokalistów i aktorów inspirowanym naszym narodowym poematem.


Przedstawienie Pan Tadeusz’18 znalazło się w programie tegorocznego Operowego Forum Młodych, towarzyszącego XXV Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu. Zostało też zakwalifikowane do IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” (2018/2019). Po raz pierwszy w dziejach konkursu uwzględniono spektakl, który powstał w Akademii Muzycznej! Przedstawienie zaprezentowano również podczas „Przygrywki” Ogólnopolskiego Przeglądu Dyplomów i Egzaminów Muzycznych Wyższych Szkół Artystycznych. 


„Pan Tadeusz’18” to kolejna realizacja Witolda Szulca ze studentami bydgoskiej Akademii Muzycznej (po „Chopin. Niebezpieczne związki”), którego motywem przewodnim jest szukanie wspólnych elementów różnorodnych stylistyk muzycznych, bazujących na jednolitym materiale literackim. Tym razem mickiewiczowski „Pan Tadeusz” pokrzepi serca miłośników klasycznej pieśni, jazzowych ballad, a nawet fanów zespołu Queen.
Serdecznie zapraszamy!


WSTĘP WOLNY

[Monika Jarzyna]

IX KP Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie

07-11-2018, 21:07

Zgłoszenia licealistów u pedagoga szkolnego (s. 25a) do dnia 23.11.2018 r.
 

[pedagog]

Piłkarki ręczne na podium

07-11-2018, 21:04

W dniu 05.11.2018 r. odbył się finał XXVI Bydgoskiej Olimpiady Młodzieży w piłce ręcznej dziewcząt dla Szkół gimnazjalnych i podstawowych kl. 7 i 8 (Igrzyska Młodzieży Szkolnej). Brały w nich udział cztery szkoły: Zespół Szkół nr 5 MS (Gimnazjum nr 54), SP 48, Gimnazjum nr 9 i SP 14.

Dziewczęta naszej Szkoły, pod opieką trenera Aba Toure, zajęły III miejsce!

Skład drużyny:

Gimnazjum 53: Jagoda Gotowska, Wiktoria Wrzesińka, Agata Białokur, Karolina Kumorowicz;

Gimnajum 54 MS: Nadia Tubaja, Daria Nogal, Agata Marjańska, Laura Drapiewska, Zuzanna Frysiak, Kinga Górska, Julia Misko, Anna Kamińska, Katarzyna Frątczak.

Gratulujemy!

 

 

[TO]

<< newsów: 2302 (2828 KB) >>

Autor: admin@liceumxv.edu.pl
Aktualna szerokość ekranu: px