Strona mobilna XV Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy przy Zespole Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego
Zespół Szkół nr 5 MS
XV LO, XX LO MS, G 53, G 54 MS
Wybierz zakładkę:

 

Młodzieżowa Rada Miasta Bydgoszczy, czyli bycie świadomym obywatelem

20-02-2018, 17:59

Młodzieżowa Rada Miasta Bydgoszczy to organ istniejący od ponad dziesięciu lat przy Radzie Miasta Bydgoszczy. Uczniowie naszej szkoły są Młodymi Radnymi od II kadencji Rady. Organizacja integruje i aktywizuje bydgoską młodzież, uczy funkcjonowania 
w społeczeństwie obywatelskim. Młodzi spotykają się na sesjach w bydgoskim Ratuszu. Ostatnia sesja MRMB VI kadencji odbyła się 26 stycznia 2018 roku. Obradom 
z zaciekawieniem przysłuchiwała się klasa Ib XV LO. Humaniści obserwowali między innymi pracę członkini Komisji do spraw Uchwał i Wniosków – Beaty Żeligowskiej. Nic dziwnego – Beata Żeligowska oraz również Anna Rogowska to nasze reprezentantki 
w Radzie. Spotkania Rady (sesje robocze) odbywają się też w naszej szkole, a ostatnie miało miejsce w sali kinowej 1 lutego 2018 roku. Bydgoskiej młodzieży życzymy powodzenia w trudnej, ale jakże ciekawej i potrzebnej pracy samorządowca. 

[Małgorzata Sikorska, zdjęcia: Michał Laskowski]

Zamiast lekcji…

18-02-2018, 23:48

Filmem w kinie „Jeremi” nasi goście z Dąbrowy Chełmińskiej rozpoczęli wizytę w „Piętnastce”. Uczniów z dwóch klas trzecich z tamtejszego gimnazjum gościliśmy 1 i 7. lutego br. Po seansie ochoczo zabrali się do tworzenia mydełek pod czujnym okiem Pani Lucyny Mikulskiej. Następne 45 minut spędzili w szkolnej kawiarence „Przybornik” – tam redaktorzy „Fabryki Słowa” zaprosili gimnazjalistów na konferencję prasową, na której – oprócz policji i żandarmerii wojskowej – gościli również… przestępcy:-) To oczywiście jedynie zabawa, ale dzięki niej nasi goście poznali sposoby tworzenia artykułu prasowego. Później – instruowani przez Pana Sławomira Maciąga – uczyli się ratować życie. Po tak intensywnych „lekcjach” musieli nabrać sił i uraczyli się obiadem. 
Mamy nadzieję, że nasze zajęcia przypadły im do gustu. Dziękujemy uczniom i ich opiekunom za wizytę i – jak zawsze – polecamy się na przyszłość :-)!

[LM]

Gala Sportu 2017

13-02-2018, 22:14

[dG]

Sukces ucznia Gimnazjum nr 53

29-01-2018, 21:18

Z ogromną przyjemnością informujemy, że uczeń klasy 3a Gimnazjum nr 53 Hubert Tronowski został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego. Serdecznie gratulujemy!!!

[IW]

Zbiórka ręczników

29-01-2018, 17:05

[GN]

Zawody pływackie w Rypinie

29-01-2018, 00:48

Indywidualne Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyły się w Rypinie w sobotę 27 stycznia. Pływacy Zespołu Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego zdobyli ponad 100 medali!
 

Oto osiągnięcia strszych zawodników:


16 lat i starsi

Kinga Paradowska – złoty 400m dow, złoty 100m klas, złoty 200m klas, złoty 200m zm
Aleksandra Dudek – złoty 50m dow, złoty 100m dow, złoty 100m zm, srebrny 100m klas
Mateusz Tylicki – złoty 100m mot, złoty 200m mot, srebrny 400m dow
Roksana Słupek – złoty 100m grzb, srebrny 400m dow
Wiktoria Rutkowska – złoty 200m mot, srebrny 200m zm
Martyna Gąsowska – złoty 100m grzb
Jakub Muszyński – złoty 400m dow
Mateusz Wamka – srebrny 100m grzb, srebrny 200m grzb, srebrny 200m zm, brązowy 100m mot
Wiktoria Tomkowicz – srebrny 50m dow, srebrny 100m dow, srebrny 100m mot
Błażej Mikołajczak – srebrny 100m zm, brązowy 400m dow, brązowy 200m zm
Oliwia Uklejewska – srebrny 200m klas, brązowy 100m klas
Marta Holak – srebrny 200m mot, brązowy 100m mot
Adam Oszutowski – srebrny 200m klas
Jakub Wiśniewski – srebrny 100m klas
Agnieszka Włodarczyk – brązowy 50m dow, brązowy 100m dow, brązowy 400m dow
Mateusz Kwasowski – brązowy 50m dow, brązowy 100m dow
Sztafeta mieszana 4x50m dow – złoty: Kinga Paradowska, Mateusz Tylicki, Wiktoria Tomkowicz, Jakub Wiśniewski
Sztafeta mieszana 4x50m dow – srebrny: Agnieszka Włodarczyk, Mateusz Kwasowski, Marta Holak, Błażej Mikołajczak
Sztafeta mieszana 4x50m dow – brązowy: Aleksandra Dudek, Mateusz Wamka, Martyna Gąsowska, Jakub Muszyński.

Najlepsze zawodniczki i zawodnicy w swoich kategoriach wiekowych w podsumowaniu trzech startów wg punktacji tabeli FINA: Kinga Paradowska, Anna Kamińska, Krzysztof Matuszewski, Igor Szymański.

Gratulujemy zawodnikom i trenerom!


Zdjęcia z zawodów cz.1. i cz.2. w GALERII.

[RM]

Targi Edukacyjne w Gimnazjum Sportowym nr 1 w Bydgoszczy

28-01-2018, 18:05

22.01.2018r odbyły się Targi Edukacyjne w Gimnazjum Sportowym nr 1 w Bydgoszczy. Grupka naszych uczniów, wraz z panią profesor Iwoną Łukaszewicz, opowiadała o zaletach XV LO. Uczniowie drugich i trzecich  klas gimnazjum chętnie słuchali co ciekawego mamy do powiedzenia i z zainteresowaniem oglądali  filmik, pt. ,, Manekin". Pokazaliśmy go aby uczniowie nie tylko słyszeli co opowiadamy o XV LO , ale  również żeby zobaczyli jak u nas jest. Filmik jest łatwo dostępny możemy go znaleźć na stronie szkoły. Chętnym rozdawaliśmy ulotki, opowiadając o profilach, które interesowały dane osoby. Dziewczyny z kółka pierwszej pomocy pokazywały jak należy bandażować rękę oraz głowę. Jeden z naszych uczniów zdecydował się aby  dziewczyny opatrzyły  mu głowę,  mogły zatem  pochwalić się  umiejętnościami, których się nauczyły pod pilnym okiem profesora Sławomira Maciąga. Mamy nadzieję, że przyciągniemy nowych wspaniałych uczniów do naszego liceum!

Tekst: Dominika Wiśniewska, zdjęcia: Oliwia Woźniak

Więcej zdjęć można znaleźć w GALERII zdjęć.

[IT]

Akcja Honorowego Krwiodawstwa

28-01-2018, 00:01

23 stycznia po raz kolejny w XV LO polała się krew! :) Z okazji akcji honorowego krwiodawstwa, najcenniejszym darem, jaki możemy przekazać drugiemu człowiekowi, dzielili się uczniowie klas II i III, nauczyciele, rodzice oraz absolwenci szkoły. Do akcji zgłosiło się 36 osób, z czego 26 mogło oddać krew. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili chęć wzięcia udziału w tej szlachetnej inicjatywie! Organizatorzy - Katarzyna Kachel i Sławomir Maciąg - zapraszają na kolejną akcję, która odbędzie się już 6 kwietnia w XV LO.

Więcej zdjęć w GALERII zdjęć.

[MC]

Zawody pływackie w Mogilnie

27-01-2018, 23:52

W sobotę 20 stycznia odbyły się Otwarte Mistrzostwa Mogilna w Pływaniu. Uczestniczyła w nich duża grupa pływaków z Zespołu Szkół nr 5 MS, która jako klub MUKS Piętnastka zwyciężyła w klasyfikacji medalowej.

 

Oto licealiści, którzy wywalczyli medale:

17 lat

Aleksandra Dudek – złoty 50m dow, złoty 100m grzb, najlepsza zawodniczka w roczniku

Mateusz Wamka – złoty 100m grzb, złoty 200m zm

Mateusz Kwasowski – złoty 50m dow, srebrny 100m dow

Jakub Wiśniewski – złoty 100m klas

Jakub Muszyński – brązowy 100m dow

Sztafeta chł 4x50m dow – złoty: Mateusz Wamka, Mateusz Kwasowski, Jakub Muszyński, Jakub Wiśniewski

Sztafeta dz 4x50m dow – srebrny: Nadia Studzińska, Oliwia Uklejewska, Anna Kamińska, Aleksandra Dudek

Gratulujemy zawodnikom i trenerom!

Zapraszamy do GALERII do obejrzenia wszystkich zdjęć z zawodów.

[RM]

„Fabryka Słowa” u Pana Marszałka!

25-01-2018, 08:44

16 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się spotkanie podsumowujące miniony rok działalności „Gazety Młodych”. Zostali na nie zaproszeni młodzi redaktorzy tworzący pismo wraz z opiekunami. Nie mogło zabraknąć tam „Fabryki Słowa”!

 

Redakcję reprezentowali: Inga Stawicka, Paweł Marcinkiewicz, Beata Żeligowska oraz Dominika Wiśniewska. To ich teksty możecie przeczytać na łamach „Gazety Wyborczej”.  
Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim odbywało się w bardzo przyjemnej atmosferze. Zostaliśmy poczęstowani kawą, herbatą i ciastem. Krótko przemawiał Sławomir Łopatyński, redaktor naczelny toruńskiego oddziału gazety, który wspominał między innymi o tym, jak ważna jest rzetelność informacji dziennikarskiej. Podsumował także dotychczasowe wyniki działalności „Gazety Młodych”, podając statystyki dotyczące ilości wydanych numerów, aktywnie działających redaktorów czy łącznej ilości artykułów przez nich napisanych. Głos zabrał oczywiście też Pan Marszałek, Piotr Całbecki, który zadeklarował dalszą pomoc w zakresie dofinansowania gazety. Obiecał również pomoc w organizacji weekendowych warsztatów dla młodych dziennikarzy w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Wildze. 
Spotkanie zespołów ze szkół z Bydgoszczy, Inowrocławia i Torunia oraz wymiana pomysłów była inspirującym doświadczeniem. Obyśmy za rok mogli spotkać się na kolejnym jubileuszu „Gazety Młodych”! 

Inga Stawicka

Nasi redaktorzy od lewej: Inga Stawicka, Dominika Wiśniewska, redaktor naczelny toruńskiej GW - Sławomir Łopatyński, Beata Żeligowska, Paweł Marcinkiewicz. Fot. Michał Laskowski. 

 

Więcej zdjęć można znaleźć w GALERII zdjęć.

[LM]

<< newsów: 2195 (2601 KB) >>

Autor: admin@liceumxv.edu.pl
Aktualna szerokość ekranu: px