XV LO po raz kolejny na podium Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK
Opublikowano dnia 19-06-2013 o godz. 12:57
Opracowanie: MC + Atena Zdanowicz

Już od dwudziestu jeden lat Polski Czerwony Krzyż organizuje Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy. W sobotę (15.06), w Warszawie odbył się etap centralny XXI edycji Mistrzostw, gdzie szesnaście drużyn – reprezentujących poszczególne województwa – walczyło o tytuł mistrzów Polski. Województwo kujawsko-pomorskie reprezentowali: Monika Grybel, Kacper Fac (kapitan), Paulina Nowak, Marta Raciniewska oraz Anna Stasińska – członkowie Grupy Pierwszej Pomocy przy XV LO w Bydgoszczy. Punktualnie o godzinie 9.00 pięcioosobowe zespoły młodych ratowników ruszyły do boju. Pomagali oni poszkodowanym rannym podczas bójki, potrąconym przez rowerzystę, czy tym, którzy podczas remontu doznali poważnych obrażeń. Wykonując perfekcyjne opatrunki zmagali się oni z przypadkami takimi jak pęknięcie podstawy czaszki, użądlenie, pogryzienie przez psa, rozmaite urazy kostno-stawowe oraz rana z ciałem obcym. Swoje umiejętności sprawdzali również podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a zdobytą wiedzą wykazali się w czasie testu teoretycznego.  Zawodnikom pogratulować należy umiejętności uspokajania poszkodowanych i zbierania dokładnego wywiadu dotyczącego okoliczności zdarzenia. Ratownicy zdawali się zapominać o rywalizacji i z maksymalnym zaangażowaniem udzielali pierwszej pomocy. Po kilku godzinach zmagań ogłoszono wyniki. Zespół XV LO stanął na podium XXI Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK, zajmując trzecie miejsce. Mistrzami Polski została drużyna reprezentująca województwo wielkopolskie, a II miejsce zajęli ratownicy z województwa opolskiego. Łzy wzruszenia wynagrodziły zawodnikom wiele miesięcy ciężkiej pracy. Zwycięzcom gratulujemy!

Więcej zdjęć można zobaczyć w GALERII ZDJĘĆ.