Szkoła promująca „Europejski kodeks walki z rakiem”
Opublikowano dnia 19-10-2015 o godz. 22:48
Opracowanie: MR

Województwo kujawsko pomorskie charakteryzują niepokojące wskaźniki dotyczące zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe. Wierząc, że edukacja jest efektywną bronią w walce z rakiem, nasza szkoła wzięła udział  programie Szkoły promującej zasady Europejskiego kodeksu walki z rakiem w zakresie tez: 1. Nie pal. Jeśli palisz, rzuć! Jeśli jeszcze nie rzuciłeś, nie pal przy niepalących. 2. Wystrzegaj się otyłości. 3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne. 4. Spożywaj więcej warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce. 5. Nie pij; jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe – ogranicz jego spożycie. 6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem. Poprzez szereg działań prozdrowotnych zaplanowanych w ramach programu, dowiedzieliśmy się  jak zdrowo żyć i zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Według najnowszych badań to nie geny, ale czynniki zewnętrzne, takie jak brak aktywność fizycznej, palenie papierosów, czy niezdrowe odżywianie, mają decydujący wpływ na rozwój nowotworu. Dlatego wszyscy powinniśmy poświęcać więcej uwagi swojemu zdrowiu, bo zdrowie jest najważniejsze. Nasze działania zostały docenioe uzyskaniem 16 X 2015 roku  tytułu „Szkoły promujacej zasady Europejskiego kodeksu walki z rakiem.”

ZAPROSZENIE

W imieniu Centrum Onkologii chcieliśmy również  zaprosić nauczycieli,pracowników administracji, rodziców, uczniów na „Dzień otwarty w Centrum Onkologii” na terenie Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu dnia 24 X 2015 roku (w tę sobotę) w godzinach 10.00-14.00. W programie min.: badania mammograficzne,badania cytologiczne, dermatoskopowa ocena znamion skórnych, pomiary poziomu glukozy i składu ciała, otwarta infrastruktura PARIS (basen, jacuzzi, siłownia, plac zabaw dla dzieci, sauna i grota solna).