Jolanta Baziak w XV LO
Opublikowano dnia 20-12-2015 o godz. 09:57
Opracowanie: Alina Zglinicka i Beata Laskowska-Łepek

Jolanta Baziak, poetka bydgoska, eseistka, krytyk literacki, filozof i animator kultury, znana z licznych tomików poezji oraz książek prozatorskich, z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy, spotkała się 16.12.2015r. z uczniami klasy 1c oraz 3d XV LO w kinie „Jeremi”. Autorka jest z pochodzenia torunianką. W latach 1976 - 1985 pracowała w Zjednoczonych Przedsiębiorstwach Rozrywkowych, a w latach 1985 – 1994 w Estradzie Bydgoskiej i Estradzie Poznańskiej jako kierownik zespołu estradowego. Od 1997 roku jest redaktorem naczelnym ogólnopolskiego miesięcznika literackiego „Akant”. Otrzymała nagrodę Milczewskiego-Bruno, Międzynarodowego Listopada Poetyckiego oraz Strzałę Łuczniczki za najlepszą książkę roku 2006, ponadto Srebrny Krzyż Zasługi i odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.                Jolanta Baziak tworzy poezję mistyczną, której stałym motywem jest poszukiwanie metafizycznych i religijnych sensów codziennego życia oraz relacji międzyludzkich. Jej  twórczość zdradza silne więzi z malarstwem impresjonistycznym. Istotnym atutem jej poezji jest oryginalna forma oraz wysublimowany, enigmatyczny język poetycki. Jolanta Baziak wydała wiele tomików poezji m.in. „Strefa pomylonych”, „Wielbłądzica”, „Daleka Wenus”, „ Bezdomni w ciałach”, „ Pół szyby światła”, „Wiersze wybrane”, „Coś istnienia”, „Przekłady i wiersze nowe”, „Trudne Modlitwy”, „Wyspa, chwila”, „ Pochylone niebo”, „Całe stworzenie: Wiersze wybrane i nowe”. Napisała też diariusze z podróży: „Ziemia zawsze Święta” i „Ziemia początku” oraz zbiór esejów „Pasje i niepokoje Simone Weil”. Inspiracją dla Jolanty Baziak są podróże, podczas których powstały jej utwory. Jak sama o sobie mówi, poezji szuka w wędrówkach po górach, potędze mórz, w egzotyce, w zabytkach architektury i podczas spotkań z pasjonatami, dla których prowadzi wieczory artystyczne. W czasie wizyty w naszej szkole, poetka zaprezentowała również pokaz multimedialny, który promował twórczość Leona Wyczółkowskiego. Autorka przedstawiła także swoją najnowsze książki pt. ”, „Pryma”, „Tercja”, „Kwinta”. Po spotkaniu uczniowie chętnie zadawali pytania dotyczące twórczości poetki. Szczególnie interesowały ich też możliwości upowszechnienia własnych utworów. Spotkanie okazało się dla wielu uczniów duchową ucztą, którą zapamiętają na długo.

Organizatorzy spotkania: p. B. Laskowska-Łepek, p. A. Zglinicka

Więcej zdjęć można znaleźć w GALERII.