Kraków zdobyty!
Opublikowano dnia 25-09-2016 o godz. 20:30
Opracowanie: LM

W ciepły, wrześniowy wieczór (12.09.) wyruszyli w podróż trwającą ponad siedem godzin. Ich celem była stolica Małopolski, Gród Kraka, miejsce pobytu legendarnego Smoka Wawelskiego, czyli po prostu Kraków:-) Po wyczerpującej drodze nie czekały ich wygodne łóżka w schronisku młodzieżowym, ale wielogodzinny spacer malowniczymi uliczkami Starego Miasta. Słuchali, zadawali pytania przewodnikowi, panu Marcinowi (gorąco polecamy – www.szalonyprzewodnik.pl), gdy ten z pasją i zaangażowaniem opowiadał o Kościele Mariackim czy Barbakanie. Jeszcze we wtorek zwiedzili Zamek Królewski i Katedrę Wawelską, a wieczorem wstąpili na kawę do słynnej Jamy Michalikowej. Środa była czasem, kiedy przyglądali się życiu krakowian zarówno tuż przed wybuchem II wojny światowej, jak i temu okupacyjnemu. To właśnie w muzeum „Fabryka Schindlera” dowiedzieli się, dlaczego jej właściciel zasłużył na tytuł „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. Popołudnie natomiast spędzili około… 100 metrów pod ziemią, czyli przeczesywali ogromne obszary Kopalni Soli w Wieliczce. Czwartek okazał się dniem pełnym zadumy i refleksji, ponieważ zwiedzili Były Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz – Birkenau. Zachowywali się tam mądrze i dojrzale, a dzięki wiedzy przewodnika, pana Jarosława Palucha, mogli poznać traumatyczne losy ofiar hitlerowskiego terroru. Jeszcze tego samego dnia wieczorem odbyli spacer po malowniczym zakątku Krakowa, jakim jest żydowski Kazimierz. „Wszystko, co dobre zawsze ma swój koniec” – tak zapewne pomyśleli, pakując się w piątkowy (16.09.) poranek, ponieważ swego wychowawcę, mgra Michała Laskowskiego oraz opiekuna, mgra Daniela Piotrowskiego prosili „o choć jeszcze jeden dzień”… Kim byli ci, którzy „zdobyli Kraków”? Uczniami 3 klasy humanistycznej naszej szkoły:-)

Zapraszamy do obejrzenia fotografii w galerii zdjęć.