Grupa teatralna ”The Bear Educational Theatre” w naszej szkole
Opublikowano dnia 11-12-2016 o godz. 18:08
Opracowanie: JJ

30 XI po raz szósty mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole międzynarodową grupę teatralną The Bear Educational Theatre! Teatr powstał w 1996 roku, kiedy jego twórca, David Fisher, razem z lokalną grupą teatralną Misery Loves Company wyprodukował pierwsze przedstawienie „The Bear” na podstawie jednoaktówki A. Czechowa. Wprawdzie premiera odbyła się w praskim teatrze Divadlo v Celetne jednak spektakl został stworzony z myślą o prezentowaniu w szkołach. Kolejna sztuka, „The Man With The Flower in his Mouth” Pirandellego, również została wyprodukowana dla widowni szkolnej. Następne w kolejności były inscenizacje „Romeo and Juliet” W. Shakespeare'a oraz „The Rocking Horse Winner” D.H.Lawrence'a.  Do roku 2000 The Bear Educational Theatre stał się bardzo popularny w czeskich szkołach. Rok 2000 był wyjątkowo szczególny. Powstała wtedy pierwsza sztuka dla najmłodszych uczniów („Jackie and the Giant”) i teatr od tworzenia pojedynczych krótko terminowych projektów wyewoluował w pełnoetatową instytucję z trwałym repertuarem. Obecnie teatr ma w swojej ofercie 14 różnych przedstawień, które regularnie wystawia dla setek szkół w całej Europie. Podczas tegorocznej wizyty w XV LO w Bydgoszczy grupa wystawiła 2 przedstawienia: ”The History of England – Part II” oraz po raz pierwszy przedstawiana w Polsce - „The History of English Literature”. Nasi uczniowie mieli okazję poznać losy najważniejszych postaci, które przez ostatnie tysiąclecie kształtowały historię Wielkiej Brytanii oraz dowiedzieć się wielu ciekawych, nieznanych dotąd faktów związanych z niezapomnianymi dziełami brytyjskiej i amerykańskiej literatury oraz z ich słynnymi autorkami i autorami. Jak zwykle nasi uczniowie mogli liczyć na ogromną ilość humoru oraz mozliwość aktywnego udziału w obu przedstawieniach.  Organizatorami całego przedsięwzięcia była pani profesor Mariola Kutyła oraz pan profesor Jacek Jurkiewicz.