35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Opublikowano dnia 17-12-2016 o godz. 11:03
Opracowanie: SI

13 XII 2016 roku, w trzydziestą piątą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w Kujawsko – Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się uroczystość upamiętnienia wydarzeń z lat 1981 - 1983. Na spotkaniu obecni byli organizatorzy - reprezentanci NSZZ „Solidarność” Region Bydgoski, przedstawiciele władz wojewódzkich i gminnych oraz Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy, świadkowie historii represjonowani w okresie PRL, również w czasie stanu wojennego w Polsce, Dyrektor Zespołu Szkół nr 5 MS p. Stanisław Pilewski oraz my: uczniowie XV LO z opiekunami p. Danielem Piotrowskim i Małgorzatą Sikorską.

Podczas uroczystości odbyła się debata na temat stanu wojennego w Polsce. Jako współorganizatorzy przygotowaliśmy i przedstawiliśmy prezentację dotyczącą stanu wiedzy i świadomości uczniów bydgoskich liceów i gimnazjów na temat wydarzeń z czasów 13 XII 1981 – 22 VII 1983 czyli stanu wojennego w Polsce. Prezentację poprzedziły kilkudniowe badania, a ich wyniki przyczyniły się do postawienia szeregu pytań podczas debaty. Stan wojenny to niezwykle znaczące wydarzeniez najnowszej historii Polski, dlatego powinniśmy rozumieć te czasy i zachować o nich pamięć.

Podczas prowadzenia i analizowania badań oraz tworzenia prezentacji zaangażowani byli: Weronika Olejniczak, Wiktoria Jabłońska, Oliwia Betyn, Agata Gęsicka i Milena Dziadkowiak z klasy II a XV LO oraz Wiktoria Nowakowska, Patrycja Nitka, Miłosz Sitkiewicz i Eryk Budka z klasy III c XV LO. Podczas debaty wyniki zaprezentowali Milena i Eryk na zdjęciu w towarzystwie świadka historii, represjonowanego, zasłużonego działacza bydgoskiej „Solidarności”, p. Andrzeja Mazurowicza

Więcej zdjęć można znaleźć w GALERII zdjęć.