I Dzień Pamięci Ofiar Fordońskiej Doliny Śmierci
Opublikowano dnia 05-11-2017 o godz. 19:39
Opracowanie: DP

78 lat temu, 30 października 1939 r., przed północą, pięćdziesięciu jeden bydgoskich nauczycieli zostało wywołanych z baraku obozu internowania przy dzisiejszej ul. Gdańskiej. Następnego dnia, tj. 31 października, zginęli rozstrzelani przez niemiecki Selbstschutz w Dolinie Śmierci.

W związku z powyższym, we wtorek - dokładnie 31 października – odbyła się w naszej Szkole uroczystość przygotowana przez uczniów klasy 2b i 3c upamiętniająca ofiary Fordońskiej Doliny Śmierci. Montaż słowno-ikonograficzny przygotowali i poprowadzili Weronika Ceglarska, Krzysztof Kaczyński, Piotr Murawski, Maja Swakowska. W trakcie spotkania miała miejsce także premiera filmu krótkometrażowego „Wczoraj Oni, Dzisiaj My" Agnieszki Gołaszewskiej. Prelekcję pt.: „Eksterminacja polskiej inteligencji na przykładzie losów rodziny Kajów jesienią 1939 r." wygłosił dr Tomasz Ceran. Podczas uroczystości odebrali także swoje certyfikaty nowi szkolni przewodnicy po Dolinie Śmierci, którzy ukończyli z wynikiem pozytywnym specjalny kurs realizowany w naszej Szkole (zapraszamy kolejnych chętnych!). Ponadto uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z wystawą IPN pt.: „Zapomniani kaci Hitlera. „Samoobrona” Niemiecka na Pomorzu Gdańskim (Selbstschutz Westpreussen) w 1939 r.”

Na kolejny Dzień Pamięci zapraszamy już w przyszłym roku!