PŁYWANIE
Opublikowano dnia 03-12-2008 o godz. 20:55
Opracowanie: Jartac

ZIMOWE MISTRZOSTWA POLSKI seniorów i młodzieżowców były bardzo udane dla uczniów ZS nr 5 Mistrzostwa Sportowego, zarazem reprezentujących barwy naszego klubu MUKS ”Piętnastka” Aqua. Z bardzo dobrej strony pokazali się starsi i młodsi pływacy naszej szkoły. Wystąpili w 5 finałach seniorskich oraz pobili 5 rekordów Polski. Najlepszym zawodnikiem okazał się Łukasz Grabowicz, który był piąty na 50m motylkiem- 24,88 i na 100 m dowolnym- 50,09 oraz dziesiąty na 50 m dowolnym- 23,43 i jedenasty na 100 m motylkiem- 55,98. W dwóch pierwszych konkurencjach Łukasz miał szanse na podium (do finału wchodził z 3 czasami) jednak niezbyt udane nawroty pozwoliły uplasować się tuż za nim. 15 – letnia Maja Zawiszewska także zaliczyła dwa finały: na 100 m grzbietem zajęła 8 miejsce z czasem 1.04,46, a na dystansie 200 m była 6 –2.15,63. Piąty finał padł łupem Agaty Mańczak (14 lat), która na 1500 m wśród seniorów zajęła 5 miejsce z czasem 17.12,34. To nowy rekord Polski w jej kategorii. Na tym samym dystansie 10 lokatę zajęła Agata Pozorska, także 14-latka- 17.36,20. Wielki talent potwierdził Sebastian Bernatowicz, który plasował się na dalszych miejscach, ale z dużo starszymi. Poprawił za to rekord Polski w swoim roczniku 15 latków na 800 m dowolnym- 8.13,23 a chwilę później poprawił rekord Polski na 50 m motylkiem- 25,97. Ciekawe jest to, że te dwa dystanse to maraton i sprint. Jak widać Sebastian jest zarówno bardzo wytrzymały i szybki, co ciężko pogodzić. Dziewczęta z rocznika 1994 w składzie Katarzyna Wizner, Agata Pozorska, Agata Mańczak, Magda Smól, zajęły 8 miejsce w sztafecie 4 x 200 m – 8.46,54 i ustanowiły tym nowy rekord Polski. Potem zrobiły znakomite czasy na 400 m zmiennym: Mańczak 5.05,63, Pozorska 5.06,63, Wizner 5.07,91. Warto przypomnieć, że w tej kolejności stanęły na podium letnich Mistrzostw Polski. A już niedługo bo w styczniu, zimowe Mistrzostwa Polski rocznika 1994- to dobry prognostyk.. Trzeba wspomnieć również o niezłych występach Mateusza Raka na 100 i 200 m grzbietem oraz Krzysztofa Morawskiego. Trenerami pływaków są Daniel Grzyb (młodszych) i Leszek Borowicz (starszych), który wychował mistrzynię europy Alicję Pęczak.