XXXVI Olimpiada Historyczna
Opublikowano dnia 19-10-2009 o godz. 10:13
Opracowanie: DP

16 października (piątek) odbyła się w naszej szkole pierwsza część I etapu XXXVI Olimpiady Historycznej. Uczniowie przystąpili do egzaminu ustnego odpowiadając na pytania przygotowane przez prof. Małgorzatę Sikorską i prof. Daniela Piotrowskiego (pytania obejmowały zagadnienia z całości historii, wybranej przez uczniów epoki oraz literatury historycznej). Niekwestionowanymi zwycięzcami zostali Błażej Bembnista i Michał Borakiewicz z klasy Id. Obecnie trwa dwutygodniowa, druga część I etapu, która poświęcona jest na napisanie historycznej pracy badawczej. Tematy zostały przygotowane przez organizatorów Olimpiady - Polskie Towarzystwo Historyczne: 1. Znaczenie archeologii w badaniach nad dziejami i kulturą Celtów. 2. Przyczyny i konsekwencje upadku Cesarstwa Rzymskiego na Zachodzie. 3. Geneza i znaczenie wojny stuletniej. 4. Ruch egzekucyjny w Polsce i jego znaczenie. 5. Brytyjskie imperium kolonialne w XIX w. (1815-1914) 6. Gospodarka planowa w dobie PRL (geneza i konsekwencje). 7. Średniowieczne i nowożytne (do końca XVIII w.) lokacje miejskie w Twoim regionie. 8. Sejm Rzeczypospolitej szlacheckiej (skład, kompetencje, tryb funkcjonowania).