Opublikowano dnia 07-05-2011 o godz. 19:18
Opracowanie: AB
Europa nie powstanie od razu, ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność.
Plan Szchumana
Dnia 9 maja 1950 roku minister spraw zagranicznych Francji, Robert Schuman ogłosił plan francusko – niemieckiej współpracy w strategicznym sektorze węgla i stali. Plan Schumana przyczynił się do powstania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Powołanie EWWiS dało fundamenty ekonomiczne zjednoczenia Europy.
Kolejnym ważnym etapem europejskiej integracji gospodarczej było podpisanie Traktatów Rzymskich, które weszły w życie dnia 1 stycznia 1958 r. Na ich mocy ustanowiono Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom) oraz Europejską Wspólnotę Gospodarczą, przemianowaną w Maastricht na Wspólnotę Europejską.
Traktat o Unii Europejskiej, który wszedł w życie 1 listopada 1993 r. przekształcił strukturę Wspólnot i oparł ją na trzech filarach: wspólnej polityki ekonomicznej, wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz współpracy policyjnej i sądowej w sprawach karnych.