Międzynarodowa konferencja „Wolontariat dla demokracji”
Opublikowano dnia 11-07-2011 o godz. 15:43
Opracowanie: AP

8 Lipca 2011 w Operze Nova odbyła się konferencja „Wolontariat dla demokracji” inaugurująca polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i zgromadziła ok. 150 przedstawicieli europejskich organizacji pozarządowych, samorządów lokalnych i regionalnych. Organizacją tej konferencji zajął się Urząd Miasta Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Agencji Demokracji Lokalnej ALDA. Uczestników konferencji przywitali m.in. prezydent miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz przewodniczący ALDY Per Vinther. Uczestnicy konferencji prezentowali różny kontekst polityczny wolontariatu, mówiono też o wolontariacie zagranicznym, wymieniano doświadczenia w wspieraniu aktywnego uczestnictwa obywateli w różnych krajach, dyskutowano w grupach roboczych nt. motywowania obywateli do aktywnego uczestnictwa w lokalnym życiu publicznym. W konferencji uczestniczyła opiekunka naszego Szkolnego Koła Wolontariatu, Joanna Pliszka wraz z naszą wolontariuszką, Honoratą Wiśniewską. Imprezą towarzyszącą była prezentacja na Starym Rynku organizacji pozarządowych i szkolnego wolontariatu ze szkół bydgoskich. Osiągnięcia naszego SKW prezentowali wolontariusze: Przemysław Jeziorski i Piotr Matuszewski wraz z p. Małgorzatą Brzechwą. Zarówno konferencja jak i prezentacja była ciekawą formą zdobywania nowych doświadczeń, nie tylko w zakresie wolontariatu, ale również w aspekcie językowym, gdyż zarówno w trakcie konferencji jak i wizyty na Starym Rynku posługiwano się głównie językiem angielskim.