Wygraliśmy finał konkursu W drodze do Londynu!!!
Opublikowano dnia 03-04-2012 o godz. 19:06
Opracowanie: JJ

W czwartek, 29 marca w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II rozegrano finał zorganizowanego przez Polski Komitet Olimpijski konkursu pod hasłem „Droga do Londynu 2012”. Imprezie, adresowanej do uczniów gimnazjów, patronowały ministerstwa: Sportu i Turystyki oraz Edukacji Narodowej, a także Oddział Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków. Do pierwszego etapu rywalizacji, w którym młodzież miała za zadanie przygotować projekty plakatów nawiązujących tematycznie do tegorocznych igrzysk, stanęło aż 130 szkół z terenu całego kraju. Po zapoznaniu się z nadesłanymi do PKOl pracami (a czuwał na tym osobiście prezes Oddziału Warszawskiego ZPAP – Jacek Maślankiewicz) jury wytypowało sześć najciekawszych i to właśnie ich autorzy otworzyli ekipom swoich szkół drogę do czwartkowego finału.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonał prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, który przypomniał jak ważne w codziennej działalności ruchu olimpijskiego są jego bliskie związki z kulturą, ale teżi o tym, że stale rozwijana i upowszechniana wśród młodzieży winna być pamięć o historii igrzysk olimpijskich i udziale w nich reprezentantów naszego kraju. Dobrze się złożyło, iż obok gości uczestników konkursu – polskiego attachѐ na igrzyska w Londynie - senatora Andrzeja Persona i wspomnianego już pana Jacka Maślankiewicza w sali, w której rozgrywano finał nie zabrakło naszych znakomitych medalistów olimpijskich i olimpijczyków: sekretarza generalnego Komitetu - Adama Krzesińskiego (szermierka), Iwony Dzięcioł – Marcinkiewicz (łucznictwo), Dariusz Goździaka (pięciobój nowoczesny), Kajetana Broniewskiego (wioślarstwo), Katarzyny Szotyńskiej – Deberny (żeglarstwo) i Grażyny Rabsztyn (la).

Na finał konkursu złożyły się: konkurs wiedzy olimpijskiej i testy sprawności fizycznej. Przedtem jednak poszczególne 4-osobowe ekipy w zawczasu przygotowanych prezentacjach krótko przedstawiły macierzyste szkoły: gimnazjum nr 53 w Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie), gimnazjum im. M. Skłodowskiej – Curie w Kaliszu Pomorskim (zachodniopomorskie), publiczne gimnazjum nr 7 im. M. Kopernika w Łodzi (łódzkie), gimnazjum nr 2 w Mielcu (podkarpackie), gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Nekli (wielkopolskie) oraz gimnazjum nr 10 z oddziałami dwujęzycznymi we Wrocławiu (dolnośląskie). Chwilę później rozpoczął się już sprawdzian wiedzy, na który złożyło się po 10 pytań z każdego z czterech segmentów tematycznych (igrzyska starożytne, Polska na igrzyskach, olimpijski Londyn i olimpijskie konkursy sztuki). Niektóre pytania były niezwykle szczegółowe i wymagały naprawdę sporego zasobu wiedzy, ale… dziewczęta i chłopcy radzili sobie z nimi doskonale. Po tym bloku pytań ukształtowała się czołówka. Prowadziło gimnazjum z Nekli (18 pkt.) minimalnie przed szkołą z Kalisza Pomorskiego (17,5) oraz z Bydgoszczy (14). Wiele mogły jednak zmienić sprawdziany sportowe, nad których przebiegiem czuwali: Kajetan Broniewski (wioślarstwo na ergometrach) i dr Tadeusz Staniszewski ze stołecznej AWF (gry i zabawy sprawnościowe – „szermierz”, „skakanka” i „rycerz”). Emocji podczas ich rozgrywania było co niemiara, a poszczególne ekipy były głośno dopingowane przez własne zastępy kibiców…

Kiedy – pracujące pod przewodnictwem dr Krzysztofa Zuchory (PKOl) -jury konkursu (zasiadali w nim także: dr Kajetan Hądzelek (PKOl), Tadeusz Rożej (przedstawiciel resortu sportu), Zofia Biber (MEN) i medalistka olimpijska Iwona Dzięcioł – Marcinkiewicz) skrupulatnie podliczyło punkty w klasyfikacji końcowej, okazało się, że szóstą lokatę w konkursie zajęła ekipa gimnazjum z Mielca (22 pkt.), piątą i czwartą podzieliły się szkoły z Łodzi i Wrocławia (po 25,5) a trzecia przypadła młodzieży z Nekli (31). O ostatecznym zwycięstwie musiała rozstrzygnąć dogrywka, bowiem identyczną zdobycz (po 32 pkt.) zanotowały drużyny reprezentujące Bydgoszcz i Kalisz Pomorski. Na dogrywkę złożyły się trzy serie pytań znów sprawdzających wiedzę. Z tej rywalizacji zwycięsko (2:1) wyszli młodzi bydgoszczanie i to im prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego - Andrzej Kraśnicki w towarzystwie członków jury i olimpijczyków wręczył nagrodę główną – zaproszenie na fundowaną przez PKOl wycieczkę lotniczą do jeszcze przedolimpijskiego Londynu (26 - 30 maja br.). Zdobywcy drugiej i trzeciej lokaty otrzymali od Ministerstwa Sportu i Turystyki nagrody pieniężne (odpowiednio – 7.500 i 5.000 PLN) przeznaczone na zakup sprzętu sportowego dla szkół. Miejsca IV-VI premiowano takimi samymi nagrodami w wysokości po 2.500 PLN. Ponadto – wszyscy uczestnicy finału oraz autorzy wspomnianych na wstępie plakatów, którzy utorowali swym koleżankom i kolegom drogę do finału, otrzymali od PKOl efektowne „olimpijskie” plecaki, zaś nauczyciele – opiekunowie drużyn - drobne upominki. „Warto zwrócić uwagę na doskonałe merytoryczne przygotowanie uczestników finału” – podkreślił po zakończeniu konkursu przewodniczący jury dr Krzysztof Zuchora. „Młodzież miała do opanowania bardzo szeroki i szczegółowy zakres wiadomości, ale z tym zadaniem poradziła sobie wręcz znakomicie. To wspaniale rokuje na przyszłość, to w niej pozostanie, bo przecież nie wierzę by jedynym motywem ją mobilizującym do konkursu były cenne nagrody. Ponadto – cała rywalizacja przebiegała sprawnie i w bardzo zdrowej, sportowej atmosferze, a to także ma wielką wartość”. Potwierdzeniem słów dr Zuchory były sportowe, zgodne z regułami fair play gesty, które można było zaobserwować bezpośrednio po ukształtowaniu się ostatecznej kolejności szkolnych drużyn – pokonani gratulowali zwycięzcom a ci rewanżowali się rywalom podziękowaniami za wspaniałą walkę. Czegóż chcieć więcej…

A oto skład zwycięskiej ekipy gimnazjum nr 53 z Bydgoszczy: „zawodnicy” – Alicja Krzyżanowska, Marta Meller, Wiktor Szopiński i Maciej Pławski autorka wyróżnionego plakatu olimpijskiego - Patrycja Superczyńska opiekun drużyny – Jacek Jurkiewicz

<<< WSTECZ